Jak založit skalku?

Skalka představuje vlastně malé hory obohacené rostlinkami. Nejlepším obdobím pro její založení je podzim, ale ani na jaře to není nemožné. Rostlinky před zimou pořádně zakoření a na jaře budou připraveny dělat radost. Skutečnými špičkami v oboru jsou Japonci, kteří přesně vědí, kam který kámen či rostlinu postavit, aby byl výsledek opravdu skvělý.
Protože tento typ zahrádky vyžaduje celkem hodně času nejen na založení, ale především na následnou údržbu, je dobré se již na začátku zamyslet, jestli to je pro nás ta pravá cesta. Lidé s nedostatkem času mohou zahradničit radši na malém prostoru. Tím úplně nejmíň náročným prostorem pro skalku jsou kamenná koryta či prostě nádoby.
červený a zelený rozchodník
Rostliny by měly být orientovány na východní či jižní stranu zahrady, pokud to ale není možné, lze je situovat i jinam. V každém případě se pak doporučuje je neumísťovat do blízkosti listnatých stromů, které opadají a zaneřádí tak celé prostory.
Před úplným začátkem je nejlepší si pomocí kamenů připravit terén a provést tak vlastně umělý náčrt, jak bude ve výsledku skalka vypadat. Kameny by měly být stejnorodé, aby k sobě ladily a měly by se stavět mírně šikmo nebo svisle se štěrbinami orientovanými na východ či západ – jedině tak totiž půda nebude tolik vysychat. Půda by měla být dostatečně provzdušněná, proto se doporučuje ji smíchat s pískem.
část skalky
V zahradnictvích pak lze sehnat různé druhy skalniček. Před jejich zasazením je potřeba si prostudovat jejich nároky na vlhkost a stanoviště. Na jih se hodí sukulenty, netřesky, rozchodníky a další rostliny s oblibou v přímém slunečním svitu, naopak alpinky náročnější spíše na vláhu by zde trpěly. Na horní část skalky se hodí plazivé druhy, do dolní části rostliny vhodné do polostínu.
kámen + sukulent
Po výsadbě je potřeba rostlinám dopřát dostatek vláhy – po zalití je vhodné povrch zasypat štěrkem, který vlhkost drží.
Ti, kdo touží po skalce, ale mají obavy, že ji založit nezvládnou, mohou využít služeb zahradních center. Tamní odborníci skalku podle vašich představ navrhnou a po vašem schválení také zrealizují. Navíc vám dají potřebné pokyny pro budoucí péči o ni.