Hýčkejte si slunéčka sedmitečná!

Hned z jara a po celý rok můžeme očekávat invaze mšic a s tím i přílet slunéček sedmitečných. A opět se všude začnou množit dotazy, co je to za škůdce, co se drží na listě, ovoci či větvičkách. Když se jej pokusíte odtrhnout, zůstane po něm flek. Ne, není to škůdce. Ač to vypadá děsivě, plody Vám nelikviduje. To se pouze larvální stádium tohoto broučka rozhodlo zachytit na ovoci a tam dokončit přeměnu z larvy na brouka.

Kukla slunéčka sedmitečného

Pokud na takovéto zachycené tvory narazíte, nelikvidujte je. Slunéčko sedmitečné je dravec a pomáhá zahrady udržet bez mšic. Zajisté mšice máte, není zahrady, kde by se nenacházely. Pravda je, že mšic je mnohem více, než predátorů, kteří je likvidují. I tak je tento brouk vítaným pomocníkem ve sklenících či jen tak na napadené rostlině.

Nejen dospělý brouk, ale také jejich larvální stádium, jsou dravci. Živí se právě obtížnými mšicemi. Když budete mít štěstí, můžete spatřit, jak ke shluku zelených malých broučků míří kupříkladu malá černá čárka, která je poté doslova zdecimuje. Naopak, pokud si myslíte, že proti mšicím bojují mravenci, jste na omylu. Ti si je naopak pěstují a hýčkají.

Mnozí zahrádkáři je též účelně odchytávají, aby je umístili tam, kde je potřebují. Je to jedna z biologických možností ochrany plodin. Samozřejmě, že existují různé postřiky i babské rady, které pomáhají. Vždy se jedná ale o chemikálie, které by do zahrady neměly patřit. Přeci chcete kvalitní zeleninu, ovoce i bylinky v bio kvalitě. Toho dosáhnete pouze tím, že u sebe ubytujete právě tyto slunéčka. Případně se můžete pustit do omývání rostlin proudem vody, ale to není trvalé řešení.
Larva slunéčka sedmitečného

Proto, když uvidíte cosi divného, co možná neznáte, přilepeného třeba na plodu švestky, nebojte se, že onen plod likvidujte. Spíš se podívejte kolem, otočte listy, prohlédněte rostliny. Zajisté najdete místa, kde se nacházejí mšice, i když jste si mysleli, že se Vaší zahradě vyhnuli obloukem.