Cestovat nebo pracovat? Nemusíte si vybírat

Představte si, že ráno vstanete a jdete si zaběhat na pláž. Poté si vypijete kávu, pár hodin pracujete a odpoledne strávíte kurzem potápění. Za nějaký čas se přesunete o kus dál a usadíte se zase v jiném městě či zemi, kde budete nasávat tamní atmosféru a až se vám omrzí, tak opět vyrazíte jinam.
Zní to jako sen? Věřte, že v dnešní době je možné všechno a lidé, kteří takto cestují a pracují zároveň, opravdu existují.
černovláska s kufrem
Digitální nomádi
Jsou to lidé, kteří odmítli konvenční způsob života. Lidé, kteří nechtěli vstávat do práce, co je nebaví, pak přijít večer domů, vyspat se a další den to udělat znovu. Nevyhovovalo jim jen pár týdnů svobody ročně, a tak se stali pánem svého času.
Jedná se o podnikatele na volné noze, kteří pracují na dálku přes svůj počítač. Díky tomu nejsou vázáni na jedno místo a mohou cestovat a zároveň pracovat odkudkoliv, stačí mít jen připojení k WiFi. Místo zakládání rodiny a budování kariéry na jednom místě raději zvolili poznávání cizích kultur.

Jakou práci vlastně dělají?
Dá se říct, že se mohou živit čímkoliv, co lze dělat online. Většinou se jedná o webdesignery, copywrightery, programátory, překladatele, nezávislé konzultanty, grafiky, fotografy, blogery, marketéry… možností je spousta.
Nezbytné ovšem je danou práci dobře umět, aby se s ní dalo uživit.

Důležitá je zodpovědnost
Ač to vypadá, že mají digitální nomádi bezstarostný pohádkový život, tak to není tak úplně pravda. Kromě svojí práce musí řešit mnoho dalších věcí.
Je potřeba stále hledat nové ubytování a místa, kde můžete v klidu pracovat. Musíte si hlídat vízovou povinnost a pečlivě si rozpočítávat své výdaje, protože nikdy nevíte, kdy může přijít nějaká nečekaná situace.
Hlavní je nepropadnout prokrastinaci, což může být někdy opravdu obtížné. Písčité pláže či nová neprobádaná místa k tomu svádějí, ale je třeba se naučit, že na prvním místě je a práce a poté až zábava. Hlavní je si umět dobře rozvrhnout čas.
cestovní pas
Tento styl života není pro každého
Jestliže vás tento styl života láká, tak je třeba si uvědomit, že to není nic pro ty, kteří se bojí změn. Stále se budete muset přizpůsobovat novému prostředí a čelit výzvám. S tímto je spojený i minimalistický způsob života. Protože budete stále v pohybu, je hloupost s sebou tahat mnoho věcí.
Získáte mnoho životních zkušeností a neopakovatelných zážitků, ale zároveň vztahy, které během kočovného života navážete, budou spíše povrchní a krátkodobé. Vše má své pro a proti a záleží jen na vás, jak se rozhodnete.

CategoriesNezařazené