Zabijákem dronů bude výkonný laser

Během války v Iráku se prokázalo, jakou pohromou jsou čím dál tím levnější a dostupnější drony, pro konvenční způsob válčení. Američané po nepříjemných zkušenostech s touto novou hrozbou začali vyvíjet výkonné lasery, které se momentálně testují na bojových vozidlech typu Stryker.
žraločí dron
Bojovníci pod vlajkou Islámského státu v Mosulu totiž na několik měsíců pomocí dronů kontrolovali nebe a znemožnili tak postup Amerických a Iráckých jednotek. Strategie islámistů byla jednoduchá, levná a efektivní. Skrze internetové obchody nakupovali za několik tisíc civilní drony a quadrocoptery. Ty následně vyzbrojili granáty a náložemi, kterými pak nepozorovaně útočili na pozice spojenců.
Celá ofenzíva u Mosulu byla téměř paralyzována, když v rozmezí 24 hodin nebe obsadilo na sedmdesát, takových to létajících min. Během jednoho okamžiku napočítali na nebi spojenci až dvanáct smrtonosných objektů. I přes vzdušnou nadvládu koalice byly jedinou efektivnější obranou proti bezpilotním letounům, ruční zbraně.
zelený laser
Přizpůsobivost nepřítele přinutila Američany k rychlé technické inovaci a změně výzbroje, která drony dokáže eliminovat efektivně, rychle a hlavně tiše. Zatím se jako nejschopnější jeví systém MEHEL 2.0 (Mobile High Energy Laser) instalovaný na kolovém obrněnci Stryker.
Nový model má ovšem vyšší výkon než původní 2kW typ. Nyní je jeho výkon 5kW a spolupracuje s palubním radarem a speciální optoelektronikou. Díky čemuž dokáže obsluha systému rušit spojení mezi dronem a jeho obsluhou, kterou následně zaměří pro případný odvetný úder.
Celý systém neemituje žádný hluk ani světelné efekty a obejde se bez munice. Energie pro laserový kanón tvoří generátory spalující stejný typ paliva jako pohon obrněnce.

Během posledních testů v Novém Mexiku na střelnici White Sands nebo Floridské letecké základně Eglin a středisku Redstone v Alabmě bylo potvrzeno, že stávající výkon Laserového kanónu dokáže zlikvidovat všechny typy dosavadních bezpilotních letounů.
Americká armáda hodlá zajít ve vývoji mnohem dál. Do roku 2022 se předpokládá, že bude testován laser o výkonu 100kW. A tento by pak zařadila do systému protiraketové obrany.

CategoriesNezařazené