Pokud jste dosud neletěli

Letecká doprava už se stala pro spoustu našinců naprostou samozřejmostí. Na rozdíl od mých mladých let už spousta lidí nehledí jenom s trochou závisti na oblohu a neříká si při tom, jaké by to asi bylo, také jednoho dne někam letět. Kdekdo už totiž někdy někam letěl, a mnozí z nás už toho po světě nalétali věru dost a dost. Ale přesto je možné, že se mezi námi doposud vyskytuje nespočet těch, kteří ještě nikdy v letadle neseděli a k oblakům se nevznesli. A protože by to mohlo a snad i mělo potkat jednoho dne i je, možná neuškodí, když si trochu popíšeme, jak se létá. Aby neznalí lidé nespočinuli jednoho dne na letišti stejně bezmocně a zoufale, jako já v San Franciscu.

přistání letadla

Když má někdo někam letět, potřebuje v první řadě letenku. Což je vlastně jízdenka na letadlo, kterou člověku prodá kdejaká cestovní kancelář nebo přímo letecká společnost. Tady si člověk vybere, kdy chce s jakou společností odkud kam letět, a má na rozdíl třeba od vlaku nebo autobusu jistotu, že tu pro něj bude místo. Kdyby totiž ne, musí ho letecká společnost odškodnit, a to by se jí prodražilo.

Na letišti musí takový člověk s letenkou přijít k přepážce příslušné letecké společnosti a nechat se odbavit. Tam nechá své zavazadlo, pokud ho má, a dostane od něj lístek jako potvrzení, a pak tu dostane palubní lístek nebo palubní lístky, na kterých stojí, kdy a u jakého východu bude vpuštěn do letadla. Což ale není dogma, a proto je třeba se na tabulích v hale ujistit, že nebyl čas odletu nebo gate změněn.

letadlo Lufthansy

Pak se projde bezpečnostní a pasovou kontrolou, pasovou proto, aby jim tam nelezl někdo, kdo tam nemá co dělat, a bezpečnostní proto, aby se do letadla nedostalo pokud možno nic, co by mohlo být nebezpečné a před čím na každém letišti varují cedule.

A když se pak začne pouštět do letadla, chce to obvykle přiložit čárový kód na palubním lístku na čtečku, která člověku otevře cestu k letadlu. Nebo k autobusu vezoucímu ho k letadlu. Kde se člověk už jenom posadí na své sedadlo a zbytek nechá na pilotech a letuškách, případně stevardech. Kteří by se měli postarat, aby doletěl v pořádku tam, kam má.