Pokládka koberce může být zábavnou hrou

Při nákupu koberce by měl každý pamatovat zejména na větší přesah, než aby koupil koberec, který bude ve výsledku o pár centimetrů kratší. Je potřeba, abyste místnost vždy pořádně vyměřili a to nejlépe dvakrát. Než se pustíte do samotné práce, je třeba si připravit všechny možné pomůcky a kromě toho také nářadí. Rozhodně se neobejdete bez nůžek, lihového fixu, lepidla, nože, metru apod.
koberec v hale
Pokud pokládáte koberec, je třeba z celé místnosti vystěhovat všechen nábytek. Poté je potřeba odstranit koberec původní a podlahu umýt vodou se saponátem. Některé podlahy je někdy potřeba vyrovnat do roviny a to pomocí stěrky nebo nátěru. V betonových podlahách se mohou objevit trhliny, které je potřeba vyspárovat. Základem je totiž podklad, který je rovný, čistý a hlavně suchý.
váza u dveří
Jestliže se pustíte do samotné pokládky nového koberce, je potřeba jej podlepit a to hned na několika místech, zvláště pokud je místnost velká. Podlepení se dělá z toho důvodu, aby se netvořily nerovnosti, jako jsou vzduchové bubliny. V malých místnostech stačí podlepovat pouze na okrajích u stěn a to pomocí lepicí pásky.
Srolovanou roli byste měli rozvinovat a roztáhnout tak, aby koberec po roztažení přečníval na všech stranách a to alespoň o 10 cm. Poté byste měli materiál nechat sednout a to nejlépe přes noc, aby se urovnaly nerovnosti, které mohly vzniknout při přepravě. Samotnou pokládku byste měli začít v rohu, který je nejhůře přístupný.
Dále již postupujte systematicky od jedné stěny ke stěně druhé a podle potřeby některé okraje podlepujte lepicí páskou.
Na samotný závěr nesmíte zapomínat na sokl, což je pásek, který se pohybuje v šířce 5 – 7 cm a nahradí kobercovou lištu. Sokl, který je navíc vyroben z původní krytiny vytváří mnohem příjemnější a také estetičtější dojem, než lišta, která pak položenému koberci dominuje.