Modelína pro dospělé

Určitě jste již někdy slyšeli o Fimu. Fimo je značka polymerové hmoty, která je měkká jako modelína a po pár minutách v troubě ztvrdne. K Fimu jsem se dostala úplnou náhodou, když jsem přemýšlela, co nadělím blízkým pod stromeček. V Čechách je také známá značka Cernit, práce s ní je totožná jako s Fimem, jen je o poznání levnější.
                Obě značky nabízí neskutečné množství variací. Můžete si koupit základní barvy a zbytek odstínů si namíchat. Mimo klasických barev jsou na trhu i hmoty třpytivé, s mramorovým vzhledem, fosforeskující ve tmě, se vzhledem kůže a nevím, co ještě. Nabídka je široká.Figurky z Fima.jpg
                Co se týče výrobků, omezením je jen Vaše fantazie. Já vyrábím většinou náušnice. Je to pro mě relax u kterého vypnu. Je to hodně titěrná práce, která vyžaduje notnou dávku trpělivosti.
                Aby se s hmotou dobře pracovalo, musíme ji zahřát propracováním v dlaních, krásně změkne. Na spojení různých částí nepotřebujete žádné lepidlo, hmota se na sebe chytí sama a v troubě se pěkně speče. Co se týče samotného pečení, stačí vzít obyčejný pečící papír a péct na 130°C zhruba 10–15 min, záleží na velikosti výrobku. Hotové dílo se dá i nalakovat, musíte však mít speciální lak. Zvolit si můžete lesklou i matnou variantu. Fimo i Cernit hmoty jsou sami o sobě dost odolné, ale lakem jim přidáte trochu šmrncu.Ruční nářadí.jpg
                Obě hmoty se dají snadno sehnat v krámcích s kreativními potřebami nebo přes internet. Nástroje nepotřebujete žádné, prsty jsou základ, ale pokud byste chtěli tvořit nějaké zvláštní efekty, dobře poslouží sada na modelování hlíny, mini dlátka, ale i párátko, zubní kartáček, co Vás napadne.
                Pokud máte v okolí nějakého kreativce, určitě ho potěší základní sada jako dárek. Myslím, že se hodí pro kategorii 6 až 99 let, pro holky i kluky. Holky si budou dělat náušnice a kluci vojáčky. Jeden můj kamarád vyrábí jednorožce a na ty pak balí holky, docela se mu to daří.