Jak stáhnout film z YouTube – a je to vůbec legální?


Jedním z nejnavštěvovanějších serverů je v současné době YouTube. A není divu, najdeme zde bez nadsázky miliony videí, amatérských i profesionálních, na takřka jakékoliv téma, které nás napadne, a nová přibývají každý den. Nabízí se nám tedy zde mnoho hodin skvělé zábavy.

Ovšem mimo klasických videí zde mnohdy najdeme dokonce i filmy. Ty však často nejsou nahrány společností, která je vytvořila – a není divu. Ta chce, aby za něj lidé zaplatili, ať už návštěvou kina, koupí DVD nebo v současné době nejčastěji zaplatili za streamovací stránku, na které je uveřejněn. Typickým příkladem je Netflix. Kdo tedy dává filmy na YouTube?

otevřený YouTube na počítači

Obvykle jsou to fanoušci, kteří se chtějí podělit s ostatními. Také se může jednat o reakční videa, kdy autor sleduje onen film a nahrává své reakce. Avšak ať už je to kterýkoliv případ, je velmi pravděpodobné, že dané video bude velmi brzy smazáno. A není divu, nejenže se jedná o porušení autorských práv, ale také z něj může mít ten, kdo jej uveřejnil, peníze.

Většinu lidí to však netrápí. Pro ně je to příležitost, jak daný film vidět zdarma. Avšak vzhledem k tomu, že bude pravděpodobně velmi rychle smazán, je jasné, že často pátrají, jak stáhnout film z YouTube. Tak jej budou mít uložen na disku a budou se na něj moci podívat, kdykoliv budou chtít, aniž by za to museli platit.

znak YouTube

Samozřejmě existuje hned několik programů, které toto umožňují. Ty jsou více či méně kvalitní, avšak vzhledem k tomu, že žádný z nich není oficiální, je potřeba k nim vždy přistupovat s určitou opatrností a kvalitním antivirovým programem aktivním.

Otázkou také je, zda nás čeká za stažení nějaký postih v případě, že jsme chyceni. V tomto případě záleží na okolnostech. Pokud jej máme jen pro vlastní potřebu, tak dostaneme v podstatě jen „plácnutí přes prsty“. Pokud bychom jej však distribuovali nějakým způsobem dál, či jej dokonce prodávali, bude trest mnohem tvrdší. A to oprávněně.